Wzory pieczątek firmowych
PIECZĄTKI FIRMOWE - przykładowe wzory odbić
Pieczątka firmowa jest jednym z akcesoriów biurowych, które zdecydowanie mogą ułatwić pracę – zarówno właścicielom dużych firm, ich pracownikom, jak i osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Co powinna zawierać pieczątka firmowa? Wzory pieczątek są przeróżne, a każdy z nich spełnia inne funkcje. Oto najpopularniejsze i najbardziej przydatne pieczątki firmowe (wzory i zastosowanie):
Pieczątka firmowa (wzór przedstawiający ogólne dane firmy), inaczej pieczątka nagłówkowa – jest to najbardziej popularny typ pieczątek. Dane na pieczątce firmowej to zwykle podstawowe informacje o działalności gospodarczej, takie jak nazwa, adres siedziby, dane kontaktowe, NIP, nr konta bankowego czy adres e-mail. Taki stempel firmowy może pełnić nie tylko funkcję informacyjną, ale też reklamową – wystarczy dodać do wzoru odbicia adres strony internetowej lub logo firmy.
Pieczątka z logo firmy – jak wspomnieliśmy, istnieje możliwość zaprojektowania pieczątki z logo firmy. Taka pieczęć firmowa może przyczynić się do zwiększenia świadomości marki i umocnienia identyfikacji wizualnej.
Wzór pieczątki właściciela firmy (inaczej: pieczątka imienna właściciela firmy) – może służyć nie tylko do stemplowania dokumentów, ale także listów, dyplomów, życzeń, prezentów czy nagród. Pozwala jasno określić pozycję w firmie, a także podnosi rangę druków reprezentacyjnych. Pieczątka właściciela firmy może zawierać zarówno dane działalności gospodarczej, jak i samo imię, nazwisko i podpis (pieczątka z podpisem).
Pieczątka imienna – nie tylko właściciel firmy może posługiwać się pieczątką imienną. Również pracownicy firm i specjaliści mogą posiadać własny stempel. Znacznie ułatwia to pracę, szczególnie wszystkim tym, którzy muszą oznaczać dokumenty swoim imieniem i nazwiskiem, często podają dane kontaktowe lub zobowiązani są do ujawniania numeru pozwolenia na wykonywanie zawodu. Istnieją różne rodzaje pieczątek imiennych, na przykład:
Pieczęć wpływu (czyli tzw. pieczątka wpłynęło dnia) – wzór, który sprawdza się doskonale przy oznaczaniu różnego rodzaju dokumentów. Idealny szczególnie do pracy firmowej. Inną formą tego stempla jest pieczątka wpłynęło dnia z datownikiem, która umożliwia automatyczne oznaczanie dokumentów konkretną datą. Do pieczęci tego typu zalicza się także wzory takie jak: potwierdzam zgodność z oryginałem, zatwierdzono pod względem…, czy zapłacono gotówką.
Pieczątka firmowa – obowiązek czy wolna wola?
Czy na biurku w każdej firmie musi znaleźć się pieczątka firmowa? Przepisy nie regulują kwestii posiadania takiej pieczęci. Wyrobienie pieczątki firmowej nie jest więc obowiązkiem przedsiębiorcy i nikt, ani urzędnicy, ani osoby prywatne, nie może podważyć ważności dokumentów bez firmowego stempla. Praktyka pokazuje jednak, że brak pieczątki często utrudnia prowadzenie działalności. Zdecydowanie łatwiej jest wyrobić stempel firmowy, niż narażać się na tłumaczenia, że pieczątka na fakturze czy rozliczeniu podatkowym nie jest konieczna.
Poza tym istnieje Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, zgodnie z którą właściciele firm zobowiązani są do ujawnienia w obrocie gospodarczym określonych danych (nazwa firmy, NIP, siedziba). Pieczęć firmowa zdecydowanie ułatwia przedstawianie tych informacji.